22 Ağustos 2009 Cumartesi

Şampiyon belli

Tema: Eğitim

5 kişiye soruldu: Son seçimlerde oy kullandınız mı ?

-3 kişi evet
-2 kişi hayır cevabını verdi.

5 kişiye soruldu: Eğitimin önemini gerçekten bildiğinizi düşünüyor musunuz ?
-4 kişi evet
-1 kişi hayır cevabını verdi.

5 kişiye soruldu: Gerçekten iyi bir eğitim aldığınıza inanıyor musunuz ?
-3 kişi hayır
-2 kişi evet cevabını verdi.

Fotoğraf makinemizin usb kablosu yanımızda olmadığı için fotoğraflarımızı ve videolarımızı maalesef yayınlayamıyoruz."Bilgi Edinme Kanunu" çerçevesinde fotoğrafları görmek istediğiniz takdirde yasal süre içerisinde (15 gün) size yanıt verilecektir.

Bir haber :
Kaynak: Haber 7

Atama bekleyen öğretmenler isyanda
Diğer EĞİTİM haberlerini okumak için tıklayınız...
Nimet Çubukçu'nun 8 bini okul öncesi toplam 15 bin öğretmen alınacak açıklaması atama bekleyen mezunları şok etti.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun 10 bini sözleşmeli, 5 bini kadrolu toplam 15 bin öğretmenin atamasını 14 Eylül 2009 tarihinde yapacaklarını bildirmesinden sonra onbinlerce atama bekleyen öğretmen adayı isyan etti.
Seslerini, öğrenim kredisi faiz affının Meclis'ten geçip yasalaşmasında da öncü olan haber7.com'dan duyurmak isteyen mezunlar, atama yapılacak 15 bin kadronun 8 bininin okul öncesi öğretmenliğe diğer kalan kısmının da diğer bölümlere dağıtalacağı haberine yorum yağdırdılar..
Atama bekleyen mezunlar, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya seslenerek 'Bu yıl öngörülen kadro sayısı çok az. yıllardır ne çektiğimizi bir biz bir de ailemiz biliyor. Lütfen mağduriyetimizi giderin' çağrısında bulundular...

Bir haber : Özcan harç zamlarını böyle savundu
Diğer EĞİTİM haberlerini okumak için tıklayınız...
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversite harçlarına yapılan zamlara ilişkin elşeştirleri kabul etmedi. Ailelerin de taşın altına elini koyması gerektiğini savundu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, özel okulların, dershanelerin fiyatları konusunda ses çıkarmayanların üniversite harçlarına yapılan yüzde 8'lik zam karşısında ''dünya yıkılmış gibi'' davrandığını savunarak, üniversitelerde eğitim kalitesinin yükseltilmesi için, velilerin de elini taşın altına koymasını istedi.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKÜ) incelemelerde bulunmak üzere Burdur'a gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Vali İbrahim Özçimen'i ziyaret etti. YÖK Başkanı Özcan'a ilin eğitim durumuyla ilgili bilgi veren Vali Özçimen, ''Burdur OKS ve SBS'de 3 yıldır Türkiye şampiyonu olmaktadır'' dedi.
Ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Özcan, eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının stajlarını, eğitim boyunca yaptırmak istediklerini belirterek, şunları söyledi:
''Öğretmenlikte okuyanları, okullarla daha fazla kaynaştırılması için stajlarını sadece son yıl değil, eğitim dönemi boyunca yaptırmak için planlar yapıyoruz. Esasında sadece öğretmenlikte değil, her dalda bunu yapmak istiyoruz. Meslek yüksekokullarında da gerçekleştirmek istiyoruz. Maalesef çok başarılı olamıyoruz. Almanya'ya giderseniz meslek okulları ile endüstrinin çok yakın, hatta iç içe olduğunu görürsünüz. Ama Türkiye'de bu iki müessese birbirinden kopuk çalışıyor. Üniversite endüstri işbirliği projeleri sayesinde bu sıkıntı aşılmaya başladı. Endüstri ile evlendirme işini yapabilirsek, çok daha iyi konuma geleceğiz.''
Prof. Dr. Özcan, üniversite harçlarına yapılan zamlarla ilgili bir soruyu cevaplandırırken de harçların artışıyla ilgili kendisine bir şikayet gelmediğini, daha önce öğrencileri sıkıntıya sokacak bir zam yapılmayacağını söylediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Ama basın her zaman öğrencinin maliyetini yayınlamak yolunu seçti. Geçen sene yüzde 8 enflasyon vardı. Bizim artışımız da yüzde 8. Yani hiç artırılmamış demektir bu. Bu rakamın üzerinde bir artış olan yer varsa bulun getirin yeniden konuşalım.''
DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE SIFIR HARÇ YOK
''Bana böyle bir teklif gelmedi, inşallah getirmezler. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde sıfır harç yok. Çin'de bile yüzde 25'ini öğrenci karşılıyor. Eğitim işi masraflı bir iştir. Buraya para harcanıyor. Ne olur velilerimiz de biraz elini taşın altına koysa çocuklarının eğitim kalitesinin artırılması için birazcık yardım etseler. Çocuklarınızı özel okula gönderiyorsunuz, milyarlarca lira veriyorsunuz. Dershaneye gönderiyorsunuz, milyarlar harcıyorsunuz. Hiç kimse konuşmuyor, ama üniversiteye gelince yüzde 8'lik zam yapıldığında dünya yıkılmış gibi gösteriliyor. Ben lise sondaki oğluma binlerce lira harcıyorum. Üniversitede okuyan büyük oğlumdan daha fazla para harcıyorum. Hiç sesim çıkmıyor. Dershane, özel okullar pahalı. Toplarsanız üniversiteye hazırlık için harcanan para, harçlardan daha fazla tutuyor. Belki de ikiye katlıyor.''
Prof. Dr. Özcan, fakir olup harç parasını ödeyemeyen öğrencilerden de kendilerine başvurmalarını istedi.
YÖK Başkanı Özcan, Burdur Valiliğinden sonra, Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya'yı ziyaret ederek, bir süre görüştü.
Ziyaretin ardından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine geçen Özcan, üniversite senatosu üyeleriyle görüştü. Öğretim üyelerinin özlük haklarıyla ilgili yeni bir çalışma yaptıklarını belirten Prof. Dr. Özcan, şöyle konuştu:
''Öğretim üyelerinin yıllardır şikayet ettikleri konuların başında gelen özlük haklarıyla ilgili yeni bir çalışma içindeyiz. Performansa dayalı bir sistem getirmeyi düşünüyoruz. Birkaç ay içinde yeni düzenleme getirilecek. Ayrıca yakında çıkması beklenen Tam Gün Yasası'nda döner sermaye ile ilgili maddeyi de düzenledik. Dışarıda çalışan öğretim üyeleri, artık kazandıklarının çoğunu kendileri alacak. Daha önce dışarıya iş yapan öğretim üyelerinin kazançlarının yüzde 35'i kendilerine kalıyordu. Geriye kalan miktar ise üniversitenin oluyordu. Düzenleme yürürlüğe girdiğinde dışarıya iş yapan öğretim üyelerimiz kazandıklarının yalnızca yüzde 15'ini üniversiteye verecek. Geriye kalan yüzde 85'lik para kendilerinin olacak. Böylece dışarıda iş yapma ve gelirini artırma motivasyonu artacak. Her fakültenin bir döner sermayesi olacak. Böylece bütün fakültelerimiz dışarıda iş yapıp para kazanma şansını yakalayacaklar.

Bir gazete haberi :

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder